MATCHA

Matcha to sproszkowana, zielona herbata, którą tradycyjnie uprawia się w Japonii. Najważniejszym czynnikiem odróżniającym matchę od zwykłej herbaty jest proces jej uprawy i przygotowania – kilka tygodni przez zbiorami plantacja Matchy jest zacieniana przed działaniem promieni słonecznych, po zerwaniu natomiast jej liście są parzone i mielone. Pozwala to na wyprodukowanie najwyższej jakości herbaty o wielu właściwościach zdrowotnych.

NAJZDROWSZA HERBATA

Matcha jest uważana za jedną z najzdrowszych zielonych herbat, ponieważ wypijając jej napar, spożywamy całe liście, w których znajduje się najwięcej wartości odżywczych.

POPRAWIA HUMOR

Matcha ma największą ilość L-Teaniny pośród zielonych herbat, która działa na zwiększenie zarówno dopaminy, jak i serotoniny, dwóch hormonów dobrego samopoczucia.

WSPOMAGA ODPORNOŚĆ

Matcha jest bogata w katechiny, rodzaj antyoksydantów, który znajduje się w liściach herbaty. Nie tylko pomagają one zapobiegać przeziębieniom, ale także zmniejszają stany zapalne w przypadku przeziębienia.

 

Jak przygotować Matchę?

Sposób I – tradycyjnie za pomocą Chasenu

1. Nalej do filiżanki ok 100ml ciepłej wody i poczekaj aż ostygnie do temperatury ok. 70*C. Ten proces ogrzeje filiżankę, przez co herbata będzie przyjemniejsza do picia.

2.Wsyp do miski lub Chawanu 2 g matchy. Przesiewanie za pomocą sitka do herbaty ułatwia przygotowanie – przy zaparzaniu nie powstaną grudki.

 

3.Powoli wlej około 100 ml wody (70 stopni), która została przygotowana w filiżance. Aby zapobiec tworzeniu się grudek, wymieszaj gorącą wodę z matchą końcówką chasenu (trzepaczki do herbaty), a następnie szybko mieszaj przez około 10 sekund ruchem w kształcie litery M, do powstania pianki.

 

Sposób II – z użyciem Shake’ra

Umieść 2 g matchy i 100 ml wody w shakerze lub butelce i mieszaj, aż w matcha nie będzie grudek.  Jeśli dodasz tutaj gorącą wodę, eksploduje, gdy nią potrząśniesz, więc dodaj wodę w temperaturze ok. 50*C.

 

Przechowywanie Matchy po otwarciu – ciesz się dłużej świeżością herbaty !

W przypadku matchy ważna jest świeżość. Może ona zachować jakość przez długi czas, będąc przechowywaną w lodówce.  Trzeba ją zawsze przechowywać zamkniętą- jeśli opakowanie nie jest uszczelnione, podczas wkładania i wyjmowania z lodówki będzie pochłaniać wilgoć i zapach, a matcha ulegnie uszkodzeniu.Podczas wyciągania z lodówki trzeba zachować ostrożność – przed otwarciem należy chwilę poczekać i przywrócić jej temperaturę pokojową, żeby nie wchłonęła wilgoci.